Zabawy integracyjne dla dzieci

Wspólne gry i zabawy z rówieśnikami doskonale wpływają na rozwój dziecka, nie tylko pod kątem emocjonalnym, ale także społecznym i ruchowym. Dzięki nim najmłodsi poprzez zabawę uczą się podstawowych zachowań niezbędnych do życia w społeczeństwie, które przydadzą im się w późniejszych latach. Zabawy integracyjne są też świetnym sposobem na rozluźnienie atmosfery u nieśmiałych maluszków, które początkowo wstydzą się kontaktu z innymi dziećmi, a takżeredukują stres związany z rozłąką z rodzicami. To nie wszystko. Wspólne gry uczą najmłodszych pracy w zespole, współpracy, budują zaufanie oraz umacniają więzi z kolegami i koleżankami z grupy. Szczególnie korzystne w rozwoju dzieci są zabawy edukacyjne, które ucząc poprzez zabawę, wzbogacają słownictwo oraz rozwijają wyobraźnię. Opiekunowie grup, do których uczęszczają dzieci, odpowiednio dobierają zajęcia w zależności od wieku, miejsca oraz liczby uczestników tak, aby w najkorzystniejszy i przystępny sposób móc przekazać im swoją wiedzę, a jednocześnie sprawić, by miały przy tym niesamowitą frajdę.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na zabawy integracyjne dzieci, które z pewnością sprawią radość uczestnikom, a przy okazji zapadną im one w pamięci na długo. Gotowi? Zaczynamy!

Krok pierwszy, czyli zapoznanie się

Pierwszą zabawą, którą zazwyczaj rozpoczyna się jakiekolwiek zajęcia, jest gra, w której dzieci zapoznają się nawzajem i zapamiętują swoje imiona. Jest to sprawdzony sposób na rozluźnienie atmosfery w grupie oraz zintegrowanie jej uczestników. Metod przeprowadzenia tej gry jest wiele, wszystkie jednak sprowadzają się do zapoznania się dzieci ze sobą nawzajem i zbudowania poczucia przynależności do grupy. Zabawa polega na tym, że na początku dzieci pytane są jakimi słowami witają się ze swoimi najbliższymi. Na  podstawie zebranych słów ustalane jest jedno, którym będzie witać się ze sobą cała grupa. Następnie tym słowem grupa po kolei wita  każde dziecko, zaraz po tym, gdy wypowie ono swoje imię. W zależności od wieku dzieci gra ta może być modyfikowana na różne sposoby i uzupełniana o dodatkowe informacje, które dzieci mówią o sobie, np. jakie jest ich hobby, co lubią robić w wolnym czasie, kim chciałyby być itp. Ta zabawa, choć prosta, to świetny sposób na ukojenie stresu związanego z nowym otoczeniem, nawet wśród najbardziej nieśmiałych maluchów.

Zajęcia sportowe świetnym sposobem na zbudowanie przynależności do grupy u dziecka

Zajęcia sportowe to niezastąpiony sposób na integrację wśród dzieci, który wpływa korzystnie nie tylko na ich psychikę, ale także zdrowie oraz kondycję. Dzieci dzięki zajęciom uczą się zdrowej rywalizacji, a także przynależności do grupy oraz funkcjonowania w niej, otwierając się na nowe znajomości oraz kontakt z rówieśnikami. Regularne uczestnictwo w zajęciach ruchowych to także zmniejszenie ryzyka otyłości u dzieci, a także poprawienie sprawności, kondycji, odporności oraz postawy. Ruch jest także dobrym sposobem na uspokojenie się i pozbieranie myśli, tak więc zajęcia sportowe mogą stać się ukojeniem dla dzieci, które potrzebują odskoczni od codziennego stresu i skupienia się wyłącznie na sporcie w trakcie zajęć. Doskonałym przykładem są popularne gry zespołowe, tj. siatkówka, koszykówka, piłka nożna, hokej, które są znane i lubiane wśród dzieciaków.

Gry i zabawy edukacyjne – nauka poprzez zabawę w czystej postaci

Jak powszechnie wiadomo, nie ma lepszego sposobu na naukę dziecka niż poprzez zabawę, gdzie przyswaja ono informacje nieświadomie i intuicyjnie, przez co w prosty sposób pochłania wiedzę. Wszelkie tego typu metody nauki stymulują umysł dziecka oraz pobudzają wyobraźnię, co jest niezbędne w jego rozwoju i rozwijakreatywność. Zajęcia łączące ze sobą naukę oraz zabawę można z powodzeniem wprowadzić w wielu płaszczyznach, m.in. nauce języków, ale również podczas zajęć oraz wycieczek szkolnych. Choć jest to sposób wykorzystywany typowo wśród młodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z powodzeniem sprawdza się także u ich starszych kolegów. Łączenie przyjemnego z pożytecznym, bo tak można nazwać tę metodę, to doskonały sposób na szybkie i skuteczne opanowanie nowych umiejętności oraz przyswojenie wiedzy w prostej i ciekawej formie. U starszych dzieci najlepiej sprawdzą się edukacyjne wyjazdy oraz wizyty w miejscach, które pobudzą ich wyobraźnię i pozostawią miłe wspomnienia. Doskonałym wyborem będzie wycieczka do zoo, centrum edukacyjnego, planetarium lub tematycznego parku rozrywki, w którym dziecko dowie się ciekawych rzeczy, jednocześnie bawiąc się i spędzając mile czas w gronie przyjaciół. Świetnym miejscem tego typu, które można odwiedzić zarówno z rówieśnikami z klasy, jak i rodziną jest tematyczny rodzinny park rozrywki Mandoria, w którym wizyta przyniesie niezapomniane przeżycia i wprowadzi Was do baśniowego świata szesnastowiecznej krainy. Nie dajcie się zwieść nazwie, wizyta w Mandorii nie tylko dostarczy wam rozrywki, ale także będzie niezapomnianą przygodą, która z pewnością zapadnie w pamięci dziecka na długo. W parku czekają na was animatorzy – Mandorianie, którzy przeniosą Was do swojego historycznego świata, opowiadając o nim i zapewniając liczne atrakcje oraz warsztaty, również dla grup zorganizowanych. Jeśli szukacie miejsca na wartościową wycieczkę klasową lub urodziny dziecka koniecznie zajrzyjcie do Mandorii, gwarantujemy, że zarówno Wy jak i wasze dzieci będą zachwycone.

Zobacz więcej