Co można zjeść w Mandorii?

Mandoriańska kuchnia jest bardzo zróżnicowana, zatem głodni Odkrywcy nie muszą się martwić – z pewnością znajdą potrawę idealną dla siebie. Jakie dania można zjeść w Mieście Przygód? Czy wegetarianie mogą liczyć na posiłek? W jakich punktach można zjeść coś słodkiego? Odpowiadamy!

Mandoriańskie smaki

Mandoria to miasto wielu kultur. Przez wieki goszczono tutaj kupców i podróżników z całego świata. Lokalne towary uzupełniały się z egzotycznymi, a klasyczne, mandoriańskie potrawy zaczęły nabierać nowej wyrazistości. Właśnie w takich okolicznościach powstała kuchnia Miasta Przygód – niejednoznaczna, bogata w smaki całego świata, pozornie zwykła, a jednocześnie wyjątkowa. Dzięki temu na głodnych Odkrywców czekają dania zróżnicowane, dostosowane do nowoczesności, ale z nutą mandoriańskiego charakteru.

Restauracje w Mandorii

W Mandorii znajdują się 2 restauracje i 4 mniejsze punkty gastronomiczne. Wszystkie specjalizują się w nieco innych daniach, dlatego przed przyjazdem warto sprawdzić, co takiego podają. Podpowiemy, że w celu zaspokojenia większego głodu warto udać się przede wszystkim do restauracji. Są tam dostępne posiłki obiadowe, którymi naje się cała rodzina.

Piazza di Mandoria w tym miejscu gorąc bucha z rozgrzanego pieca, a roztopiony ser ciągnie się metrami. Aż chce się krzyknąć: mamma mia! Nie wiadomo, kiedy pierwszy Włoch przybył do Mandorii, ale jego sprężysta pasta i gęsty sos pomidorowy zrewolucjonizowały mandoriańskie smaki. Piazza di Mandoria jest tego doskonałym dowodem. Odkrywcy mogą tutaj skosztować różnych rodzajów pizz, wspaniałych makaronów i rozpływającego się w ustach risotto.

Nie brakuje klasyków takich jak margherita, ale też odrobiny ekstrawagancji, np. pizzy hawajskiej. Ceny posiłków wynoszą średnio 30-40 zł.

pizzeria w mandorii

Szybka Fretka – w Szybkiej Fretce wszystko jest szybkie, smaczne i dla każdego. To restauracja, która działa w formie bufetu, a inspiracją do jej założenia stały się mandoriańskie fretki – Lili i Raskal. W ofercie znajdują się zupy, mięsa, dodatki, zestawy oraz dania wegetariańskie. Prawdopodobnie ze względu na bliskość Piazza di Mandoria tutaj także można skosztować pysznych pizz. Może warto porównać obie propozycje? Ceny posiłków różnią się zależnie od wybranych składników, ale sycący obiad można skomponować już za ok. 20-30 zł.

Uwaga: menu restauracji może się zmieniać zależnie od sezonu. Niezmienne pozostają jednak smaki przewodnie. Piazza di Mandoria oferuje kuchnię włoską, a Szybka Fretka polską.

 

Kawiarnia

W Mandorii znajduje się także propozycja dla prawdziwych kawoszy. Chodzi oczywiście o Abu Cafe – arabski bar kawowy prowadzony przez Abu Qahwah Al-Zayli. Można go rozpoznać po eleganckich stolikach i skromnej acz kunsztownej ladzie, którą zdobią świeże ciasta i inne łakocie podkreślające smak dobrej kawy.

W ofercie znajdują się także herbaty i napoje. To świetne miejsce na relaks i nacieszenie się blaskiem zlokalizowanej tuż obok Karawany.

kawiarnia w mandorii

Sklep ze słodyczami

Niedaleko Skarbca i Klejnotu znajduje się niewielki, nadzwyczaj uroczy sklepik – Pod Lizakiem. Słodki zapach tego miejsca niesie się po Mieście Przygód, przyciągając Odkrywców spragnionych odrobiny cukru. Mandorianie mawiają, że czasami czuć go aż na Merkancie. 

W Pod Lizakiem można kupić klasyczne, mandoriańskie słodycze np. wielkie i obłędnie słodkie lizaki, ale też łakocie uwielbiane na całym świecie np. gofry, pączki, lody gałkowe czy popcorn.

Tawerna Trzy Dzwony

O mandoriańskich trunkach można by powiedzieć wiele, ale w Tawernie Trzy Dzwony najczęściej rozmawia się o morzu i wielkich przygodach. Bar ten należy bowiem do Hiermo Azulejosa – charyzmatycznego kapitana, do którego należał statek Anetka i który swego czasu obronił Mandorię przed atakiem Hanzy. W jego tawernie można zamówić alkohol, kawę, herbatę i drobne przekąski. Lokal znajduje się w Porcie, a Azulejos mieszka tuż nad nim, obok tarasu na piętrze.

Lodziarnia

Obowiązki Odkrywcy nie zawsze są łatwe. Podczas rozwiązywania zagadek i zabawy można się nieźle zmęczyć, a wtedy potrzeba czegoś dla ochłody. Na szczęście Mandorianie dobrze to przemyśleli, bo w Porcie znajduje się lodziarnia Gelato. Są tam serwowane przepyszne włoskie lody, soczyste sorbety, ochładzające kulki lodowe i różnego rodzaju napoje.

Zobacz więcej
święta w mandorii

Świąteczny prezent od Mandorian

Prezent dla małych Odkrywców! Mandorianie przygotowali prezent z okazji Mikołajek – świąteczne kolorowanki! To idealna rozrywka na długie zimowe wieczory, która spodoba się zwłaszcza najmłodszym. …

Zobacz więcej →

E-book świąteczny

Mandoriańska opowieść świąteczna do pobrania Ilustrowany e-book za darmo Poznaj lepiej mandoriańskie Święta i dowiedz się, dlaczego Raskal postanowił je… zniszczyć! Czy udało mu się? …

Zobacz więcej →

Dzień Nauczyciela

Nauczycielu, przetestuj Mandorię! Już 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, zapraszamy Dyrektorów, Nauczycieli, Pedagogów, Pracowników Bibliotek ze szkół podstawowych i przedszkoli na wyjątkowy DZIEŃ OTWARTY. …

Zobacz więcej →