Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem?

Jak spędzać wolny czas z dziećmi w domu. To pytanie, nad którym zastanawialiśmy się przez ostatnie kilka tygodni. Równoważenie pracy i wychowywania dzieci jest trudne. Dlatego w poszukiwaniu prostego rozwiązania często szukamy kreskówek na YouTube i Netflixie lub zmuszamy dzieci do grania w gry na konsolach i komputerach.

Tablety, komputery, telewizory – co przyciąga uwagę dzieci

Rodzice chcą, aby ich dzieci spędzały jak najmniej czasu przed telewizorem, tabletem czy telefonem komórkowym. Ale łatwo jest zabronić dzieciom korzystania z innowacji. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak zapewnić kosztowności i jak spędzać wolny czas w domu z dzieckiem, jest trudniejsze. Z drugiej strony nasz dom jest skarbnicą inspiracji. W końcu każdy z nas kolekcjonuje zabawki, książki, gry planszowe, puzzle, przybory plastyczne i wiele więcej. Niestety dzieci szybko się męczą i często wybierają najprostszą rozrywkę. Dodajmy do tego konieczność odrabiania lekcji i nauki z dzieckiem, a także nasze obawy związane z sytuacją w Polsce i na świecie.

Jak spędzać wolny czas z dziećmi w domu?

Pomysłów na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem w domu jest wiele. Wiele z nich nie wymaga żadnych inwestycji ani specjalnej wiedzy. Przedstawiając poniższą listę pomysłów kierowałem się prostotą i wygodą ich realizacji. Dlatego postawiliśmy na najbardziej wszechstronną ofertę, którą z łatwością można dostosować do niemal każdej grupy odbiorców.

Budowanie z klocków lego

Chyba każde dziecko marzy o posiadaniu wspaniałego zestawu Lego. Możesz nawet zbudować zamek Harry’ego Pottera lub statek Ninjago w domu. Jeśli masz dużo klocków LEGO lub zamienników, możesz je wykorzystać do budowy. Wpisz dowolny numer zestawu na stronie LEGO i otrzymaj przewodnik w formacie PDF, który pomoże Ci zbudować od podstaw wymarzony zestaw. Często korzystam z tego rozwiązania. W ten sposób zaoszczędziliśmy pieniądze, a nasz syn jest bardzo zadowolony z budowy nowego obiektu.

Wspólna gimnastyka

Sport to zdrowie, a przebywanie w domu utrudnia utrzymanie aktywności fizycznej. nic nie jest stracone. Nawet najprostsze ćwiczenie, które możesz wykonać z dzieckiem, podniesie poziom endorfin i poprawi nastrój. Zrób sobie przerwę od pracy i ruszaj się.

Gra na zapamiętywanie alfabetu

Gra wzmacniająca pamięć i ułatwiająca zapamiętywanie liter. Dostosowane do różnych grup wiekowych. Nawet przygotowanie rozrywki wymaga czasu dla dzieci. Wytnij kartę i narysuj obrazek.

Remont mieszkania

Bycie w domu przez tak długi czas może być okazją do wspólnego zastanowienia się nad tym, co możesz zmienić w swoim miejscu zamieszkania. Dzieci chcą odnowić swój pokój, chcą odnowić swój pokój itp. Niech dzieci narysują nowy plan swojego pokoju na papierze. Takie projekty można przenieść do swojego świata Minecraft. Dzięki temu dziecko ma dobrze określone zadania w grze.

Stwórzcie razem bajkę

Niech dzieci wspólnie wymyślą i napiszą bajkę. Każdego dnia jeden z członków rodziny wymyśla nowy fragment historii. Napisz opowiadanie i poproś dziecko, aby narysowało obrazek.

Odwiedź wirtualne muzeum

To świetny pomysł edukacyjny, aby wzbogacić swoją edukację i poznać świat sztuki w domowym zaciszu. Wiele instytucji prezentuje teraz swoje kolekcje i umożliwia wirtualne spacery. Przykłady obejmują Musee d’Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Muzeum Pergamońskie w Berlinie i Galerię Uffizi we Florencji. Na portalu kulturadostepna.pl można znaleźć również wiele polskich instytucji.

Niestandardowe pomysły

Zrób coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Poprosiłam syna, żeby namalował obraz na szybie w kuchni. Był bardzo zdziwiony, ale bez wahania pobiegł po farbę i stworzył piękną tęczę i słońce. Udekorujcie mieszkanie papierowymi kwiatami lub wielkanocnymi wiankami, włączcie głośną muzykę i wspólnie zatańczcie.

Udekoruj ściany dziełami sztuki dla dzieci

Znalezienie czasu na podzielenie się pracą dzieci może być trudne. A Ty pewnie masz tego sporo, zwłaszcza jeśli małe przedszkolaki mieszkają z Tobą, by stworzyć małą galerię sztuki. Dzieci mogą również tworzyć rysunki tematyczne. W naszej kuchni wisi trójwymiarowe zdjęcie jabłka. Całość wykonana przez mojego syna. Znajdź artystyczne inspiracje na Pintereście lub krokotak.com.

Czytanie książek –  najlepszy czas z dzieckiem

Zawsze polecam wspólne czytanie książek. To się opłaci. Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne. Co więcej, zwrócenie się do indywidualnej bajki może pomóc w zbudowaniu w dziecku pewności siebie, aby stworzyć historię, w której stanie się głównym bohaterem. Spędzanie czasu z dzieckiem pomaga budować silne relacje. Nie zawsze jest nam, dorosłym, łatwo pozostać w domu z naszymi dziećmi przez dłuższy czas. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko czuło się bezpiecznie. Niech się trochę pomęczy. Mówi się, że właśnie wtedy rodzą się najlepsze pomysły. Czas spędzony przez dzieci w domu jest okazją do wyrobienia sobie nowych nawyków. Dzieci często działają pod presją rówieśników. Jeśli jednak nie występują one regularnie, łatwo wprowadzić zmiany, które wpłyną na nowe nawyki Twojego potomstwa.

 

Zobacz więcej